V minulém článku bylo snahou porovnat střelecké strategie v NBL a NBA a pak se blíže podívat na pozice střelců v týmech NBL. Ukázalo se, že se pozice v NBA a NBL až tak moc neliší. V komentáři na Facebooku někdo trefně poznamenal, že rozdíl ve tvaru pod košem může být přímými náběhy na smeče v NBA a přece jenom v NBL častějšími klasickými dvojtakty, kdy hráč nabíhá spíše ze strany, a tak je tvar střel zpod koše protažený oproti NBA více do boku a méně směrem k šestce. Dnes bychom se podívali na střeleckou úspěšnost u týmů v NBL.

Co je to střelecká úspěšnost? Každý amatérský hráč to dobře zná. Na tréninku to padá, v zápase je to horší. Střelecká úspěšnost během utkání je kombinace více faktorů. Střelecké umění hráče, kvalita obrany soupeře, nervozita, zkušenosti. Nervozita se modeluje špatně, o kvalitě obrany často napovídá počet obdržených bodů.

Pojďme se tedy nyní podívat na střeleckou úspěšnost týmů NBL během uplynulé základní části, kdy se hrálo dvoukolově každý s každým doma venku. Uvažovány byly pouze pozice, z nichž tým vystřelil, alespoň pět pokusů. Všechny obrázky mají stejnou legendu. Možná překvapí, jak málo se objevuje těch nejtmavších čtverečků s úspěšností přes 80 % a to dokonce i pod košem. Naopak některé týmy, mají pozici s touto hodnotou dokonce za trojkovým obloukem.

Při 7930 střelách, které proletěly obroučkou, z celkového počtu pokusů 17283 byla celková úspěšnost střelby v lize 45,9 %. Jestli je to hodně nebo málo, nechť posoudí každý amatérský hráč sám.

Střelecká úspěšnost je divácky vděčná statistika s typickým: „To musí dát! To bych dal i já…“ Na druhou stranu se trenéři často shodují, že základem je obrana. Bránit těsně, znepříjemňovat výhled, ideálně nenechat vystřelit a bránit samozřejmě bez faulů. Nedávné finále Českého poháru mezi Nymburkem a USK Praha bylo ale dokonalým příkladem, kdy rozhodovala střelecká úspěšnost (samozřejmě ovlivňována obranou soupeře a nervozitou), kdy USK mělo více pokusů, ale Nymburk střílel přesněji. O tomto utkání jsme psali zde.

Co napsat závěrem. Taky máte někdy na tréninku pocit, že vám to dneska jde? A v zápase? Obrana je základ, ale hraje se na body. Střelba je dril, který lze trénovat, ale zápas je zápas. V NBL máme šikovné hráče, ale o těch až příště. Dnes jsme byli týmoví, příště můžeme být osobní.

Poznámka na závěr: spolehlivost podobných analýz a vizualizací je přímo závislá na pečlivosti a přesnosti s jakou zapisovatelé v celé NBL editují online technické zápisy.

Článek původně vznikl pro basketbalový blog Crunchtime.

Text, analýza, grafika: Jan Russnák

Zdroj:

FIBA LiveStats, např. https://www.fibalivestats.com/u/CBFFE/1366731/