Kooperativa Národní basketbalová liga ročník 2019/2020 je u konce. Důvody všichni dobře známe. O soupeři z kategorie těch nejsilnějších s krycím názvem COVID-19 jsme ostatně už taky psali. Za zmínku snad jenom ještě jednou stojí, že nevíme, kdo letos vyhrál a co se bude dále dít na spodním konci tabulky. To si musí tuzemská basketbalová honorace ještě rozmyslet. Jak zaznělo, je otázkou, jestli je vůbec nezbytně nutné, aby byl někdo vyhlášen mistrem. Jestli by nebylo po všech stránkách vhodnější nechat i ten nepohár tam, kde je a ideálně na něj zkusit i zapomenout…

Jak to bude s tou sezónou, co letos byla, se tedy ještě neví. Zajímavý časoprostorový paradox. I při návrhu, že by sezóna 2019/2020 jakoby neexistovala, by nám měly statistiky na hraní zůstat. Tak si pojďme hrát. Při rozehrané, ale nedohrané nadstavbě je objektivnější si vzít pouze kompletní Základní část.  Sledujeme tak „pouze“ 132 zápasů Základní části. V minulém článku (odkaz) jsme se zamýšleli nad úspěšností střelby jako poměru mezi proměněnými a celkovým počtem pokusů. Jistě, kdo vystřelí jednou, náhodou to trefí a pak už nenastoupí, má úspěšnost 100 %. Do vážně míněných statistik bychom ale asi tohoto čarostřelce raději brát neměli. V prvním článku s těmito prostorovými analýzami (odkaz) pak byla řeč o narůstajícím počtu trojkových pokusů, tak začněme rovnou trojkaři.

Nejlepší trojkař

Během základní části bylo vystřeleno 6972 trojkových pokusů z celkového počtu 17283 všech střel ze hry z pole. Mezi těmito pokusy za tři body jsou i dalekonosné střely s klaksonem. Trojkových pokusů je tedy 40,3 % ze všech střel. O těchto 6972 pokusů se podělilo dohromady 161 hráčů.

Nejvíce pokusů měl Dorde Tresač z týmu Královských sokolů, a sice 163 pokusů, ze kterých proměnil 63 trojek, což je i nejvyšší počet proměněných trojek za celou základní část napříč NBL. Tj. úspěšnost 38,7 %. Mimochodem zmiňovaný čarostřelec, který by to měl z trojek 1/1 v Základní části nenastoupil. Hráčů s jedním pokusem o trojku bylo 10, ale nikdo netrefil. Mimochodem těch 100 % nemá nikdo. Ani se statistikou 2/2, 3/3 apod. se nikdo neobjevil. Pokud jde o hráče, kteří se o tu jednu trojku vážně snažili, ale nedopadlo to, tak zde jsou na prvních třech místech P. Slanina (15 pokusů), R. Nečas (9), A. Kavaš (8). Michal Ježdík během přenosů rád říkává, že střelec se pozná podle pokusů. Zde už tedy vítěze máme, nicméně při vší úctě k Dordemu Tresačovi, jeho 38,7 % není zrovna TOP ligy. Trenéři jistě ocení o něco vyšší procento, a co se procent týká, nejspokojenějším je nejspíš Petr Czudek. (Ne, není to Šířa.) Mezi hráči, kteří proměnili alespoň 10 trojek je s úspěšností 55,3 % za 52 trojek z 94 pokusů nejlepším trojkařem ligy Luděk Jurečka z Opavy. Na druhém místě je Jaromír Bohačík z Nymburka za 74/39 (52,7%) a třetí Petr Šafarčík taky z Nymburka za 79/38 (48,1). Pokud bychom se vrátili k hledání čarostřelce, který toho ale tolik neodehrál, tak Michael Dixon, který za Nymburk odehrál 3 utkání Základní části, to měl 16/9 (56,2%). Zapomeňme ale na Dixona, který přišel do ligy až ke konci Základní části a užívejme si tři české hráče jako nejlepší trojkaře základní části NBL. Nejlepším cizincem, který proměnil alespoň 10 trojek, byl Bryan Smithson z Brna za 82/36 (43,9%). Všechna čest Luďku Jurečkovi, že svůj um prodal i na All Star Game, kde si rovněž odnesl cenu za nejlepšího trojkaře. Podívejme se tedy, odkud svých 94 pokusů vyslal. Mezi střelami je i jeden neúspěšný pokud o buzzer beater.

Dvojkař sezóny

Vraťme se k teorii o 100 % střelci bez ohledu na počet pokusů. Zatímco mezi trojkaři nikdo takový nebyl, mezi dvojkaři takových bylo v Základní části hned sedm. Králem střelců mezi těmito hráči je Tomáš Merta z Kolína, který během pěti utkání proměnil 4 ze 4. Zajímavostí může být, že těchto 7 hráčů je dohromady jen ze tří týmů. Tři z Kolína (Merta, Novák, Kosík), dva z Brna (Kirves, Szarowski) a dva z USK (Fuxa, Macháč). Na osmém místě bez ohledu na pokusy je pak Zach Hankins z Nymburka. To je náš člověk. S ním se rovnou dostáváme k nejlepšímu exekutorovi dvoubodových střel ukončené sezóny. Na rozdíl od svých stoprocentních kolegů, ale vyslal 151 pokusů a 111 z nich proměnil. V první desítce „dvojkařů“ s alespoň deseti střelami je jediným (!) cizincem. Jeho úspěšnost 73,5 %, kdy proměňoval prakticky 3 koše ze čtyř střel, je v top 10 podtržena i nejvyšším průměrem proměněných dvojek na zápas. Za 151/111 je to za 22 zápasů 5,05 koše, takže přes 10 bodů z dvojek. K tomu pár šestek a je tu solidní průměr 12,7 bodů na zápas. Mimochodem trojku v Základní části taky zkoušel, ale netrefil ani jednu ze čtyř pokusů.

Jedničkář aneb TOP výkon letošní sezóny

Vzpomene si tady ještě vůbec někdo na první kolo NBL a utkání Nymburk – Pardubice? Tomáš Vyoral jako jeden z reprezentantů z MS v Číně, který před sezónou přestoupil z Nymburka do Pardubic, se jistě chtěl ukázat proti svému bývalému týmu, proti spoluhráčům reprezentace, snad i reprezentačnímu trenérovi, že ta minutáž mohla být na MS vyšší, a určitě i fanouškům svého nového týmu.

No, nedopadlo to. Pokud by toto náhodou, omylem, nedopatřením Tomáš četl, je na místě omluva za připomínku tohoto zápasu. Snad promine. Jistě není třeba sypat sůl do bolestivých ran, ale tímto výkonem ten příběh začíná. V basketbale tolik ceněné dvouciferné statistiky. Tak těch ztrát bylo nakonec deset.  Více než bodů, asistencí a doskoků dohromady. Prohra o 30. Jedno z oblíbených sportovních zaklínadel je opět na scéně: „Je to o hlavě“. O měsíc a něco později v 10. kole na půdě soupeře z Kolína předvedl Tomáš Vyoral 43 bodů. Top výkon sezóny, jediný přes 40 bodů. Trojky 7/7, dvojky 12/7, šestky 9/8. Top 10 výkon NBL od roku 1999. Do konce sezóny, byť zkrácené, nepřekonáno.

Buzzer beater aneb mezi nulovými jednokošovým králem

Řečnická otázka pro amatérské hráče mezi čtenáři (pokud to někdo dočetl až sem). Zkoušíte někdy na tréninku střely od půlky? Nebo i z větší dálky? A trefíte to někdy? Vzhledem k tomu, že brzy zazní klakson tohoto článku, bylo cílem do posledního odstavce přeměřit všechny proměněné dalekonosné střely vypouštěné typicky s klaksonem a najít krále dalekostřelce. Leč se ukázalo, že není co měřit a z čeho vybírat. Jediný koš z vlastní poloviny hřiště v letošní Základní části padl 19. října v utkání GEOSAN Kolín – NH Ostrava, kdy Petr Bohačík trefil na konci 1. čtvrtiny střelu ze středového kruhu.

Co napsat závěrem. Skončila nám národní basketbalová liga, možná se někdy i dozvíme, kdo ji vyhrál. Pokud ji někdo vyhraje. Tak jako ČT Sport teď recykluje, co se dá, asi i CrunchTime nabídne ještě nějaké další statistické okénko. Nová data ještě nějakou dobu asi nebudou, tak si musíme vystačit s tím, co se letos odehrálo. Prostorové analýzy play-off nebo finále se tak odkládají na neurčito.

Poznámka na závěr: spolehlivost podobných analýz a vizualizací je přímo závislá na pečlivosti a přesnosti s jakou zapisovatelé v celé NBL editují online technické zápisy.

Článek původně vznikl pro basketbalový blog Crunchtime.

Text, analýza, grafika: Jan Russnák

Zdroj:

FIBA LiveStats, např. https://www.fibalivestats.com/u/CBFFE/1366731/
Foto: ČTK, Jan Russnák, web NBL