Vždycky jsem chtěl vidět naživo letecké závody Red Bull AirRace. A samozřejmě v Budapešti. Jako absolutního leteckého laika mě fascinovaly záběry, jak letadla podletávají pod mostem na Dunaji. Přestože jsem četl rozhovory s piloty, jak je to v pohodě, přišlo mi to naprosto šílené. Letos na jaře se obejvila zpráva, že maďarská AirRace se přesouvá z Budapešti na Balaton. Psali, že jen na rok pro zpestření a pak se zase vrátí zpět do Budapešti. Řekl jsem si fajn, pojedu za rok. A pak najednou se objevila druhá zpráva. Sezóna 2019 je poslední. Závody Red Bull AirRace končí! Byl jsem zaskočen, zklamaný, ale současně odhodlaný. Letos nebo nikdy. Balaton se konal v neděli 14. července. Koupil jsem si tedy zájezd. V noci ze soboty na neděli autobusem tam, v neděli závod, po závodě zpátky. Dlouho jsem neabsolvoval podobnou cestu autobusem.Z Brna se vyráželo asi ve 2h v noci. Seděl jsem sám, dalo se to přežít.

Závody byly super. Je to fofr, je to kravál, sice jsou jeden let prakticky jako druhý, ale napoprvé je to super. Závody odsýpaly.

Četl jsem o důvodech konce seriálu AirRace, ale teprve na místě možná člověku dojde, že na tom něco bude. Letecká formule 1, jak se závodům mnohy přezdívá, si na sebe nevydělá a Red Bull už to nechce dotovat. Nemůžu posoudit, jak je to, resp. jak to bylo na jiných závodech, ale na Balatonu se neplatilo žádné vstupné. Přestože tam byly tisíce lidí, mnozí neutratili, tím pádem neinvestovali zpět do závodů ani euro, ani forint, ani korunu. Ano, včetně mě. A předpokládám, že i kdybych si dal pivo a párek, do závodů to nepůjde. A tak jedinou tržbou pro závody byly televizní přenosy, které prý neměly až tak velkou sledovanost.

Z českého pohledu samozřejmě velká škoda. Vždyť Martin Šonka vyhrál v roce 2018 celý seriál. Navíc se závodů účastnil i druhý česky pilot Petr Kopfstein, takže maďarský závod pro našince za humny doprovázel opravdu les českých vlajek.

Jel jsem tam poprvé, samozřejmě jsem si chtěl něco vyfotit. Něco jsem vyfotil, ale šlo by to lépe. Bohužel žádné přístě nebude. Nebo prý nebude. Nabízí se, jestli by to někdo od Red Bullu nekoupil, ale kdo ví.