Následující text vznikl pro rubriku „Představujeme naše čtenáře“ magazínu Megapixelu.

 

Vždycky jsem sportoval a taky fandil. Vyzkoušel jsem toho hodně, ale nikdy jsem nedošel dál než do okresního přeboru. Toužil jsem po podpisech sportovních hvězd, později jsem si je chtěl vyfotit. Dnes, když se poštěstí potkat někoho dvakrát,rád si nechám podepsat vlastní fotku. To je vlastně celý příběh mé sportovní fotografie.

Chodím na různé akce, zkouším všelijaké sporty. Loni jsem se byl podívat na vodní slalom v Tróji i na Gábi Koukalovou v Novém Městě. Nejčastěji chodím ale na basket, u kterého jsem vydržel dodnes i aktivně. Ve správnou chvíli jsem byl na správném místě, a tak v Brně fotím NBL. Nesměle jsem se zeptal, jestli si můžu pro sebe pro radost fotit přímo z palubovky, směle jsem ukázal fotky a dostal nabídku na další sezónu.

Loni v srpnu jsem se vyrazil do Prahy podívat na turnaj FIBA 3×3 World Tour Prague, díl světové série, který se hrál na Václavském náměstí. Vyrazil jsem napůl jako fanoušek, ale samozřejmě foťák s sebou. Tušil jsem, že půjde o větší akci, než jsou provinční turnaje české série, ale i tak jsem byl zaskočen. Roztleskávačky, pořadatelé usměrňující diváky, akreditovaní fotografové ve vestách “media” a jako komentátor Honza Smetana z Branek, bodů, vteřin.

Vytahuju „dvoustovku“. Když už jsem tady, zkusím aspoň něco z dálky. Nic moc, a tak nebylo zbytí, než přejít na strategii “při nejhorším mě vyhodí”. S velkým objektivem se tvářím suverénně, nenápadně podřepuju vedle roztleskávačky. Dobrý plac. Něco si cvaknu, všechno klape.

„Do you have an accreditation?” Nějaký turnajový boss mi klepe na rameno. Už se netvářím suverénně. „No.” Hlavou se mi honí, snad jsem aspoň něco stihl vyfotit. „Did you request the accreditaion?” „No.” Ani jsem o ni nežádal a vlastně mě to ani nenapadlo. Přece jenom jsem hobbík, co si fotí pro sebe do šuplíku. „Pro koho pracuješ?” „Who are you working for?” Pro nikoho, jsem přece ten hobbík. „For myself, it’s just a hobby.” „You can stay here, but put this on and you can post up some good pics.” „Můžeš tu zůstat, ale obleč si tohle a můžeš nám poslat nějaké dobré fotky.” „Thank you!” Oblékám si vestu media a tvářím se znovu suverénně.

To je jen jedna historka z loňska. Vnímám pomíjivost sportu a raději bych dělal umění, ale nemůžu si pomoct. Dělám prostě, co mě baví, ale samozřejmě si hraju a zkouším všechny možné žánry.